tlo
WYGODNY DOMEK LETNISKOWY
PODDĄBIE NAD BAŁTYKIEM

Urokliwe Poddąbie i okolice

Poddąbie (niemiecka nazwa Neu Strand). Nadmorska miejscowość letniskowa w gminie Ustka – kameralne wczasowisko z kilkoma osiedlami ok. 200 domków letniskowych w sumie, położone w enklawie leśnej ok. 150 metrów w linii prostej od brzegu Bałtyku. Miejscowość, licząca ponad 30 stałych mieszkańców, od kwietnia do października staje się komfortowym wczasowiskiem z własną siecią sklepów i lokali gastronomicznych. Posiada też dogodne połączenie drogowe z Ustką, Rowami i Słupskiem.

Ślady najstarszych dziejów

Największą ciekawostkę historyczną Poddąbia stanowią reliktowe głazy, objęte ochroną archeologiczną. To tzw. „Zatopione Dzwony”. Znajdują się ok. 100 metrów na północny wschód od przystanku autobusowego, przy drodze leśnej Poddąbie – Dębina. Jest to prawdopodobnie kurhan sprzed 2 tysięcy lat, a więc z czasów najazdów na te ziemie Gotów – praprzodków Wikingów. Być może są tu pochowani rodacy najeźdźców. W pobliżu znajduje się unikatowe, regularne skrzyżowanie 6 leśnych dróg.

Poddąbie to dawna, mała osada rybacko–rolnicza, wzmiankowana już w dokumentach z XV wieku, kiedy znajdowała ok. kilometra na zachód, zanim po wielkich, rujnujących wybrzeże sztormach została przeniesiona na obecne miejsce. Tutaj zachowały się ślady zabudowy na planie ulicowym, której pozostałości widać jeszcze na obecnej Promenadzie Słońca. Szczątki przedwojennych mieszkańców spoczywają na małej, wygrodzonej w nadmorskim lesie nekropolii, nieopodal polowej kaplicy.

Wybrzeże, które natura uformowała z gliny zwałowej o wysokości 35 m n.p.m., uległo w 1914 roku kolejnemu katastrofalnemu sztormowi, wskutek czego powstały wielkie osuwiska, które można obserwować do dziś. Osuwiska te są fragmentami urokliwych klifów rowskiego i dębińskiego, rozciągających się wzdłuż morskiej Zatoki Słupskiej pomiędzy Ustką a Rowami.

W czasie II wojny Poddąbie było miejscem rekonwalescencji niemieckich marynarzy z Kriegsmarine. Rozbudowa miejscowości jako nadmorskiego wczasowiskowa nastąpiła w drugiej połowie XX wieku.

Obecnie ulubione miejsce

Poddąbie jest cenione nie tylko przez letników poszukujących nieprzeludnionych plaż, ale też amatorów wędrówek pieszych i sportów wodnych, rowerzystów, wędkarzy morskich i paralotniarzy. Cenią sobie zwłaszcza unikatowe warunki naturalne Poddąbia, które znajduje się w strefie chronionego krajobrazu, rozciągającej się na zachód po Ustkę oraz na wschód po wrota Słowińskiego Parku Narodowego w Rowach.

Do największych osobliwości i atrakcji turystycznych należy ponad 20-kilometrowa trasa rowerowa szlakiem „Zwiniętych torów”. Stanowi ona odcinek Międzynarodowego Szlaku Rowerowego wokół Bałtyku R-10, zwanego także Nadmorskim Szlakiem Hanzeatyckim. Powstała na nasypach rozgrabionej w 1945 roku poniemieckiej linii kolejowej Ustka – Smołdzino. Szerszy opis tej i innych 14 tras znajdziecie Państwo w „Nadmorskim przewodniku rowerowym”, udostępnianym przez gospodarzy wygodnego domku. Poddąbie to obecnie miejsce docelowe letnich, ogólnopolskich rajdów rowerowych szlakiem „Zwiniętych torów”. Znajduje się tu okazała stacyjka rowerowa z paleniskami, wiatami, siedziskami i bieżącą wodą. Pod tym względem Poddąbie przypomina duńską wyspę Bornholm na Bałtyku, zwaną rajem dla rowerzystów.

IW_37Po
IW_38Po
IW_39Po
IW_40Po
IW_41Po
IW_42Po
Dane teleadresowe: Alicja i Ireneusz Wojtkiewicz, 76-270 Poddąbie, gm. Ustka, ul. Świerkowa 1
tel. 692-468-716, 728-961-846, 59 842-47-88